
#GdzieJestDużyBiałyMotyl?
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat projektu :
W imieniu międzynarodowego Zespołu LIFE Apollo2020, który zajmuje się odtwarzaniem populacji niepylaka apollo na trzech obszarach:
w Sudetach, Białych Karpatach w kontynentalnym regionie biogeograficznym, oraz wzmocnienia austriackiej populacji w alpejskim regionie biogeograficznym, chcielibyśmy serdecznie zaprosić do udziału w akcji #GdzieJestDużyBiałyMotyl?
Niepylak apollo jest jednym z najbardziej zagrożonych gatunków motyli w Europie. Wymaga on szczególnej ochrony. Dzięki Państwa pomocy będziemy mogli jeszcze skuteczniej chronić tego motyla.
Prosimy jedynie o robienie zdjęć białym motylom, a następnie wraz z informacją o stanowisku, przesyłanie ich do nas.
Można to zrobić przez aplikację iNaturalist (zachęcamy do dołączenia do projektu w aplikacji) lub wysłać na maila: niepylak@kpnmab.pl
Największe prawdopodobieństwo spotkania niepylaka w polskim rejonie projektu jest między Szklarską Porębą, Wojcieszowem, Lubawką a Karpaczem. Jeśli będziecie Państwo w tych okolicach, podziwiajcie otaczającą przyrodę i zwróćcie szczególną uwagę na białe motyle.
Dzięki danym z Citizen Science, których zebranie nie byłoby możliwe tylko przez zespoły badawcze, naukowcy mają dostęp do bogatszych zestawów informacji. Analizując dane na temat niepylaka apollo, możemy lepiej zrozumieć zagrożenia, zidentyfikować kluczowe obszary ochronne i opracować strategie ochrony gatunku.
Prosimy o wsparcie. Możecie być Państwo pewni, że Wasza pomoc ma znaczenie i przyczyni się do osiągnięcia celów projektu. Jeśli chcecie zrobić coś dobrego zarówno dla siebie, jak i dla przyrody, jeszcze raz – gorąco zachęcam do wzięcia udziału w akcji #GdzieJestDużyBiałyMotyl?
Zapraszam również do śledzenia nas na Facebooku (LIFE Apollo2020, Karkonoski Park Narodowy) i Instagramie (@the_real_parnassius_apollo, @karkonoski_pn).